Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaAnasayfa  PortalliPortalli  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Ateizm

4 posters
YazarMesaj
Ouz
Admin
Admin
Ouz

Ateizm Empty
MesajKonu: Ateizm   Ateizm Icon_minitimeCuma Ağus. 17, 2007 7:59 am

Ateizm nedir?

Ateizm, bir tanrının varlığına inanmamaktır.

Kelime anlamı olarak; teizm dinsel inancı ve tanrısallığı temsil ederler. Tanrıları ve fizik ötesi inançları reddeden bu görüş, bunun başına bir "a" eki alarak "A-teizm" şeklinde ortaya çıkmıştır. Ateizme göre tanrıların varolmadığı kesin bir doğrudur.

Ateizm, "teizm karşıtı" olabileceği gibi "teizm dışı" anlamında da kullanılır. Yani "teistik olmayan" şeylere "ateistiktir" denebilir. (Örneğin "Laiklik ateistik bir düşüncedir.")

İki farklı "ateizm"

"Ateizm" kelimesinin, biri dar diğeri geniş kapsamlı, iki farklı şekilde kullanıldığı söylenebilir: Birinci tanıma göre "ateizm"; tanrı inancını reddeden ve buna kesinlikle karşı çıkan bir düşüncedir. İkinci "ateizm" ise; "teizm olmayan" anlamında kullanılır ve deizmi, panteizmi, agnostisizmi de kapsar.

Ateizmin, ikinci tanımıyla ortaya çıkışının bir nedeni de; çoğu deist, agnostik ve panteistin zamanla kendilerini "ateist" olarak tanımlamasıdır. Önceden dinlere karşı olduğu halde "ateist olmadığını" söyleyen çoğu insan bir süre sonra artık ateist olduğunu söylemeye başlar. Bu bakımdan ikinci tanımın yanlış olduğu söylenemez.

Birinci tanımdaki ateizm ile diğer din karşıtı düşünceler birbirine yakındır. Dinler ise bütün bunlara uzaktır.

evet ateizm hakkında, ateistLer hakkında, ateistLiqin size çaqrıstırdıkLarı hakkında yorumLarınız varsa buyrun....
http://www.seytanizm.com
uurböcüü
Moderatör
Moderatör
uurböcüü

Ateizm Empty
MesajKonu: Geri: Ateizm   Ateizm Icon_minitimeSalı Eyl. 11, 2007 11:34 pm

saol tsk paylasim icn
yalinsfu
Süper üye
Süper üye
yalinsfu

Ateizm Empty
MesajKonu: ...   Ateizm Icon_minitimeCuma Eyl. 14, 2007 1:54 pm

dinle ilgisi olan arkadaşlara bi kaç kitap önereyim
İLhan Arsel- Şeriyat ve Kadın + şeriyattan kıssalar ( dinin bütün massaları anlatılmıştır)
TUran DUrsun - DİN bu 1,2,3 serisi
angel...
Moderatör
Moderatör
angel...

Ateizm Empty
MesajKonu: Geri: Ateizm   Ateizm Icon_minitimeCuma Eyl. 14, 2007 2:36 pm

bİ YERDE OKUMuşTM'''Bir Ateist Derki; Allah’a İnanmıyorum Çünkü Onun Gözüne Batmak İstemiyorum..!''' bÖYLE deMiş. pAylaŞMak İSteDiM..
yalinsfu
Süper üye
Süper üye
yalinsfu

Ateizm Empty
MesajKonu: ...   Ateizm Icon_minitimeCuma Eyl. 14, 2007 4:56 pm

bende angele paralel olarak şöle bişi diim bi yerde okumuştum şöle bi yazı wardı I am an Atheist Still Thank GOD ( allaha şükür ataistim) Very Happy çok hoşuma gitti .

Ateizm
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Ateizm